Karışım Gazı Nedir?

Karışım gazı nedir? Sanayide çeşitli amaçlar için kullanılan gazların karışımına verilen isimdir. Karışım gazı, ihtiyaç olan gazların belirli oranlarda karıştırılması ve tüplere basınç yardımıyla depolanması suretiyle elde edilir.

Karışım Gazları Nelerdir?

Sınai gazların bazıları, daha iyi verim elde edebilmek ve farklı işlemler için kullanılmak adına belirli oranlarda karıştırılır. En çok kullanılan karışım gazları:

Argon-Helyum: Argon ve Helyum gazlarının potansiyelini artırmak için oluşturulan karışım gazıdır. %80 helyum gazı ile %20 argon gazı karıştırılır.

Helyum-Karbondioksit-Argon ve Oksijen:

Helyum-Argon ve karbondioksit gazları, kısa ark boyunca kaynak banyosunun gücünü artırmak amacıyla karıştırılır. %90 helyum, %7,5 Argon ve %2,5 karbondioksit gazı karıştırılır. Bu karışım, kısa kaynaklarında oluşan arkların daha aktif olarak kullanılabilmesi için yapılır. Ayrıca kaynak banyosunda yeterli atmosfer oluşturulur ve paslanmak çeliklerin özelliğinin muhafaza edilmesi sağlanır.

Bir diğer karışım gazı içeriği, %69 Argon, %30 Helyum ve %10 Oksijendir. Kaynak banyosunun vizikositesinin artırılması için kullanılır. Sprey şeklinde ya da darbeli şekilde uygulanan arkların daha verimli şekilde oluşturulabilmesini sağlar.

Argon ve Karbondioksit: Yalnızca karbondioksit gazı ile yapılan kaynaklar, dikiş yüzeylerinin düzgün olmaması ve aşırı sıçrama gibi olumsuz durumlara neden olur. Bu olumsuzluğu gidermek adına, karbondioksit gazına, %30 oranında Argon gazı karıştırılır. Böylece kaynak parçalarının daha iri taneler olarak gerçekleşmesi sağlanır ve fazla olan sıçrama oranı azaltılmış olur.

Olarak sayılabilir.

Karışım Gazı Nasıl Elde Edilir?

Basınçlı hava ve özel mikserler, karışım gazı elde etmede kullanılır. Özel mikserler yardımıyla gazlar, gereken miktarlarda depolarda karıştırılır. Basınçlı hava düzenekleri ile de tüplere dolum gerçekleştirilir. Karışım işlemi yapılırken, karışım gazı türleri göz önünde bulundurulur.

Ayrıca karışım gazları hazırlanırken, karışım gazı msds güvenlik formları bulundurulur. En çok kullanılan karışım gazları, kaynak karışım gazlarıdır.

Gaz karıştırıcı kullanılarak yapılan karışımlar, uzman kimyager gözetiminde gerçekleştirilir. Karışım gazı regülatörü yardımıyla gaz oranları ayarlanır. Çelik tüpler, karışım gazlarının depolanması ve doldurulması için kullanılır.

Karışım Gazı Nedir? Karışım Gazları Nerelerde Kullanılır?

  • Gıda ürünlerinin taze kalması için soğutulması işlemlerinde,
  • Sanayide yapılan kaynaklardan daha fazla verim alınabilmesi için,
  • Askeri amaçlarla,
  • Tıp alanında,
Karışım Gazı Regülatörü Nedir?

Yüksek basınçlarda depolanan tüplerin içindeki gazların, emniyetli bir şekilde kalabilmesini sağlayan aparata, karışım gazı regülatörü adı verilir. Regülatörler aynı zamanda tüp içerisindeki gazın; yeterli basınçta, yeterli miktarda ve debide kullanılabilmesini sağlarlar. Tek kademeli ve çift kademeli olmak üzere iki farklı türde üretilirler. Basıncı iki kademede düşürülen durumlarda, çift kademeli regülatör kullanılır. Tek kademeli ve çift kademeli regülatörler, aşağıdaki parçalardan oluşur:

  • Gövde,
  • Conta,
  • Diyafram ve

Sit malzemelerinden oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Kroki